Įrašai - Gimdos kaklelio pakitimai – ar verta sunerimti?

  • 2018 2 sausio

Į visus Jums rūpimus klausimus atsako GK klinikos ginekologė dr.Rūta Kurtinaitienė

Gimdos kaklelio ligos dažniausiai nepasireiškia kokiais nors specifiniais simptomais. Paprastai tokiais atvejais menstruacijų ciklas nesutrinka, nieko neskauda ir išoriškai nesimato.

Skiriamos trys pagrindinės klasifikacinės grupės: gimdos kaklelio foninės būklės (pvz.: ektopija, polipas, tikroji erozija), ikivėžinės ligos ir vėžiniai susirgimai. Veikiant įvairiems nepalankiems dirgikliams foninės ir ikivėžinės ligos gali pereiti į vėžį.

Gimdos kaklelio pakitimai g.b. pastebimi jau eilinės ginekologinės apžiūros metu. Pagrindinis tyrimas, leidžiantis aptikti gimdos kaklelio pakitimus (tiek gėrybinius, tiek vėžinius) – citologinis tyrimas.

Suomijoje yra 5,2 mln. gyventojų, o dėl gimdos kaklelio vėžio miršta apie 100 moterų. Lietuvoje yra 3 mln. gyventojų, tačiau ši liga nusineša apie 250 moterų gyvybių, t.y. tris kartus daugiau.

Kodėl Suomiai pasiekė tokių gerų rezultatų?

Neteisinga nuomonė, kad jaunos ir negimdžiusios moterys retai serga minėtomis gimdos kaklelio ligomis ir jų gydyti nebūtina. Bet kurie gimdos kaklelio pakitimai gali progresuoti ir pereiti į vėžį, todėl labai svarbu laiku juos pastebėti ir gydyti. Rekomenduojama  lankytis pas gydytoją ginekologą 1-2 kartus į metus.

Rizikos veiksniai:

  • Lytinio gyvenimo ypatumai: didelis lytinių partnerių skaičius, jų kaita, intymios higienos nesilaikymas, ankstyva lytinio gyvenimo pradžia;
  • Daugiau nei 5 nėštumai ir gimdymai;
  • Rūkymas;
  • Kita lytiškai plintanti infekcija;
  • Ilgas kontraceptinių priemonių vartojimas (ilgiau nei 10 metų).

PAP tepinėlio rezultatai gali rodyti kai kurių gimdos kaklelio ląstelių pakitimus. Nepanikuokite! Tai gali reikšti, kad pasikeitė ląstelių forma, dydis ar išsidėstymas, bet tai nebūtinai reiškia, kad pakitusios ląstelės yra vėžinės.

CIN atsiranda sutrikus normaliam ląstelių formavimosi procesui toje vietoje, kur susiekia gimdos kaklelio plokščiųjų ir liaukinių ląstelių epiteliai, t.y., transformacijos zonoje.

Pirminei ZPV infekcijos profilaktikai labai svarbus lytinio gyvenimo saugumas. Nauja veiksminga pirminės prevencijos priemonė yra skiepai nuo ŽPV.

Konservatyvus tausojamasis lazerinis – chirurginis gydymas, kuris atliekamas „GK klinikoje“, – pakitusios gimdos kaklelio srities vaporizacija arba konizacija CO2 lazeriu. Metodo esmė -sergančių audinių pašalinimas. Lazeriu galima kontroliuoti skleidžiamos bangos ilgį, nukreipti spindulį į tiksliai norimą vietą. Audinys virsta garais (angl., vapour) ir anglimi. Toks ikivėžinių gimdos kaklelio pakitimų gydymas nepalieka randų ir nesutrikdo kaklelio funkcijos, o žaizda per tris savaites apsitraukia nauju  sveiku  daugiasluoksniu epiteliu. Dabar šios procedūros metu taikoma vietinė anestezija. Gerų rezultatų pasiekiama iki 96 proc. ligonių. Tai plačiai taikomas būdas ikivėžinėms gimdos kaklelio ligoms gydyti.

Jei turite klausimų, skambinkite į mūsų GK Kliniką tel.: (5) 255 33 53, 8620 55599 ir susitarkite dėl privačios gydytojo konsultacijos.