Alerginių ligų diagnostika ir gydymas

Kas tai yra alergija ir alergologija?

Apie alergines ligas jau buvo žinoma antikos laikais, tačiau sąvoka “alergija” egzistuoja tik nuo 1906 metų. Alergologija yra mokslas apie alergines ligas, taigi ši medicinos sritis yra gana jauna, tačiau itin sparčiai besivystanti. Šiandien alergija suprantama kaip specifinis imuninės sistemos pasikeitimas, tai yra padidėjęs jautrumas tam tikroms aplinkos medžiagoms.

Kokios alerginės ligos gydomos GK Klinikoje?

GK Klinikoje gydomos šios alerginės ligos:

 • Alerginis konjuktyvitas;
 • Alerginis rinitas;
 • Alerginis kontaktinis dermatitas;
 • Dilgėlinė;
 • Saulės dilgėlinė (saulės “alergija“);
 • Atopinis dermatitas;
 • Angioedema (Kvinkės edema);
 • Medikamentinė alergija;
 • Maisto produktų alergija.

alergija - gydymas GK Klinikoje

Kaip diagnozuojamos alerginės ligos?

Alergologijoje yra ypatingai svarbi anamnezė, kuri padeda kryptingiau parinkti tyrimus, galinčius nustatyti alergeną (medžiagą, kuriai asmuo turi padidintą jautrumą). Išklausęs jūsų skundus gydytojas parinks Jums reikalingą tyrimo būdą.

Kokie alergijos tyrimai atliekami GK Klinikoje?

Yra keletas odos alerginių tyrimų, kurių metu tiksliai nustatomas (identifikuojamas) alergenas. Mūsų klinikoje atliekami šie testai:

 • Odos dūrio testas (Prick testas);
 • Odos dūrio – Odos dūrio testas (Prick-Prick testas);
 • Skarifikacinis testas (Scratsh testas);
 • Epikutaninis testas.

GK Klinikoje  nustatant alergines ligas, taip pat atliekami šie laboratoriniai tyrimai:

 • Bendro IgE nustatymas kraujyje;
 • Specifinių IgE nustatymas kraujyje.

Kas tai yra odos dūrio (Prick) testas?

Alerginių ligų diagnostikai dažniausiai naudojamas odos dūrio (Prick) testas. Paruošti, tam tikros koncentracijos alergenų tirpalai užlašinami ant vidinio dilbio paviršiaus odos ir specialia Prick adata įduriamas odos paviršius, pažeidžiant tik viršutinį odos sluoksnį. Reakcija vertinama po 15 minučių 4 balų sistema. Šio testo metu nustatoma alergija  žiedadulkėms, namų dulkių erkėms, gyvūnų plaukams, pelėsinių grybeliams bei maisto produktams.

Kuo ypatingas odos dūrio testas (Prick-Prick testas)?

Odos dūrio – Odos dūrio testas (Prick-Prick testas) atliekamas su tam tikrais maisto alergenais (daržovių ir vaisių). Šis testas atliekamas taip pat kaip ir Prick testas, tik testavimui naudojami ne gamykloje paruošti alergenų tirpalai, o įtariamas maisto produktas. Pirmiausia duriama į pasirinktą alergeną (pav. obuolį, kivį), o po to ta pačia Prick adata duriama į odą.

Kas tai yra skarifikacinis testas (Scratch testas)?

Skarifikacinis testas gali būti atliekamas medikamentų testavimui. Alergenų tirpalai užlašinami ant vidinio dilbio paviršiaus odos ir specialia adata įbrėžiamas odos paviršius.

Kaip atliekamas epikutaninis alergijos testas?

Epikutaninis alergijos testas atliekamas, įtariant alerginį kontaktinį dermatitą, kontaktiniams alergenams nustatyti. Tam naudojami standartizuoti TRUE testai (alergenai, esantys aliuminiuose dubenėliuose paruošti ant specialaus pleistro). Ant sveikos nugaros odos užklijuojami TRUE testo pleistrai. Jie laikomi priklijuoti dvi paras, tai yra 48 val. Po to jie nuklijuojami (tai daro gydytojas) ir vertinami po 30 minučių. Jei Jums bus atliekamas šis testas, reikės atvykti dar ir sekančias dvi dienas, kadangi šiuos testus būtina pakartotinai įvertinti po 72 bei 96 val.

SVARBU: Vieną savaitę prieš alergologinį ištyrimą negalima vartoti geriamų antihistamininių vaistų bei sisteminių kortikosteroidų. Testų srityse (nugara, vidinis dilbių paviršius) 3 savaites prieš atliekant odos alerginį testą, netepti odos hormoniniais vaistais.

Kokie alerginių ligų gydymo principai?

 • Vengti alergeno

Išsamios alergologinės anamnezės ir alergologinės diagnostikos pagalba nustatomi alergenai (maisto produktai, medikamentai, namų dulkių erkės, žiedadulkės, gyvūnų plaukai, kontaktiniai alergenai), sukeliantys pacientui simptomus. Išaiškinama apie alergenų paplitimą aplinkoje bei jų išvengimo strategiją, galimas kryžmines reakcijas, alternatyvius produktus (dieta, sudaromas leistinų kosmetikos priemonių sąrašas).

 • Medikamentinis antialerginis gydymas

Gydymui skiriami alergijos simptomus mažinantys medikamentai (geriami vaistai, nosies ar akių lašai), dieta, bei išrašomi pirmosios pagalbos vaistai.

 • Specifinė imunoterapija

Ambulatorinė hiposensibilizacija, sutrumpintai SIT – gydymo metodas, kurio metu į imuninę sistemą veikiama alergija sukėlusia medžiaga, ir taip, labai iš lėto normalizuojamas paciento padidėjęs jautrumas. SIT gali būti atliekama dviem būdais (leidžiant alergeną po oda arba lašinant po liežuviu).  Gydymo trukmė 3-5 m. Šis unikalus būdas leidžia išgydyti nuo alergijos. Organizmas tarsi pripranta prie alergeno ir nebereaguoja į jį.

Registruokitės konsultacijai užpildę formą.

Užpildykite registracijos formą ir mes susisieksime su jumis per 24 valandas bei suderinsime jums patogų vizito laiką.