Dermatoskopija, ELM, SIAskopija

DERMATOSKOPIJA

Kas yra dermatoskopija (dermaskopija)?

Dermatoskopija yra neinvazinis odos ištyrimo metodas, kuris leidžia įvetinti odos darinių struktūrą (spalvą, kontūrą, formą) bei jų pokyčius. Jis padeda diagnozuoti odos vėžį (taip pat ir ankstyvą melanomos stadiją). Šiuolaikiniai dermatoskopai dažnai sujungti su kompiuteriu, kuris leidžia nuosekliai apžiūrėti pigmentinius darinius epidermyje ir dermoje, padaryti nuotraukas ir archyvuoti duomenis (tolimesniam stebėjimui).

Kokie yra dermatoskopijos privalumai?

Tai neinvazyvus, saugus, neskausmingas metodas, nereikalaujantis specialaus paciento paruošimo bei leidžiantis tiksliai nustatyti pakitimus pigmentiniame navike ar apgame bei stebėti juos dinamikoje.

apgamasDermatoskopija - apgamo vaizdas
Natūralus vaizdas                               Dermatoskopinis vaizdas

Kaip atliekamas tyrimas?

Dermoskopija – tai vizualinis metodas, kuris leidžia ne tik padidinti stebimą vaizdą 10 kartų, bet ir apžiūrėti pigmentinį naviką be paviršutinio odos sluoksnio (stratum corneum). Gydytojas specialistas pigmentinio naviko pokyčius mato plika akimi, tačiau dermatoskopo pagalba papildomai įvertina pigmentinio naviko simetriškumą, vientisumą, spalvą, ribas ir struktūrą.

Ar reikia specialiai ruoštis šiam tyrimui? Ar gali kosmetinės priemonės įtakoti tyrimo kokybę?

Tyrimas atliekamas be specialaus paruošimo. Paprastos kosmetinės priemonės nemaišo ir neturi įtakos tyrimo rezultatams.

odos darinysDermatoskopinis vaizdas
Natūralus vaizdas                              Dermatoskopinis vaizdas

Ar visiems ir visada galima atlikti dermatoskopiją?

Tai yra vizualus metodas, jam nėra jokių kontraindikacijų.

Kada reikia ištirti apgamus ir kitus odos darinius?

Būtina stebėti kūno apgamų kiekį ir pokyčius. Apgamų formos, spalvos, kontūrų bei skaičiaus pasikeitimas gali būti atipijos požymiais, kuomet būtina kreiptis į gydytoją pagalbos. Vasarą, kai saulė ypač intensyvi, apgamai gali pasikeisti. Hormoninės pusiausvyros pasikeitimas (paauglystės periodu, nėštumo metu, klimakteriniu laikotarpiu) gali įtakoti apgamų pokyčius.

Ar dermatoskopija efektyvi?

Metodo specifiškumas 80 %. Tačiau pasitaiko atvejų, kai diagnozės patvirtinimui reikia kitų diagnostikos priemonių (SIAskopijos, morfologinio ištyrimo).

EPILIUMINESCENTINĖ MIKROSKOPIJA

Epiliuminiscentinė mikroskopija – tai yra dar kitaip vadinama dermatoskopija.

Kam ir kaip atliekama dermatoskopija?

Šis metodas taikomas profilaktiškai bei pacientams su didele melanomos rizika. Per ištyrimą padaromos kūno paviršiaus nuotraukų serijos pagal specialių standartizuotų protokolų nurodymus.

Kas priklauso padidintos rizikos grupei? Kada būtina tikrintis apgamus ir kitus pigmentinius darinius?

Mes būtinai rekomeduojame kreiptis į payrusį specialistą, kai:

  • turite didelį kiekį apgamų (Centrinėje Europoje > 50 apgamų);
  • turite displastinius apgamus;
  • jūs ar jūsų šeimos narys sirgęs melanoma;
  • turite įgimtų apgamų, ypač gigantinių pigmentinių dėmių.

SIASKOPIJA

Kas yra SIAskopija?

SIAkopija, arba „giluminė dermatoskopija”, tai naujausias skaitmeninis odos tyrimo metodas. Tai moderni, neinvazyvi, greita ir patogi procedūra, padedanti gydytojui diagnozuoti pavojingus odos pokyčius ankstyvosiose jų vystymosi stadijose (displastiniai apgamai, melanoma, bazalioma, kt.)
Tai pats tobuliausias ir tiksliausiais šiai dienai odos darinių tyrimo būdas.

Kokios SIAskopijos rūšys naudojamos GK Klinikoje?

SIAskopija gali būti kontaktinė ir nekontaktinė. Abi šios SIAskopijos rūšys taikomos GK Klinikoje.
SIAskopas – tai neinvazyvus spektrofotometrinis analizatorius, kurio pagalba galima įvertinti odos būklę iki 2 mm gylio. Dėl daugiasluoksnės odos struktūros, odos chromoforų (hemoglobino, melanino, kolageno) šviesos spektro savybės keičiasi. Aparatas skleidžia šviesą, dalis kurios išsisklaido, dalis atsispindi nuo odos paviršiaus, dalis sugeriama ląstelių ir kitų struktūrų. Suvokiant šiuos sąveikos būdus ir palyginant šviesą, patenkančią į odą su jos išeinančiu kiekiu, SIAskopija gali nustatyti daugelio skirtingų ląstelių ir struktūrų odoje prigimtį ir vietą. SIAskopija matuoja hemoglobino, melanino, kolageno kiekį, nustato epidermalinį bei dermalinį melaniną. Informacija apie nuskenuotus vaizdus vadinasi siaskopiniais vaizdais (siaskenais). Ji rodo, kaip stebėti parametrai varijuoja odos paviršiuje. Informacija apdorojama skaitmeniniu būdu, išsaugoma ir archyvuojama.

Kodėl SIAskopija?

SIAskopijos naudojama šviesa yra visiškai saugi, kas daro šią technologiją tobula odos būklės stebėjimui. Be to, šis metodas:

  • specifiškas ir pats tiksliausias (jo efektyvumas siekia 90 %);
  • suteikia galimybę stebėti pigmentinių darinių pokyčius per tam tikro laiko tarpus (pvz..: po metų);
  • greitas;
  • nereikalaujantis specialaus pasiruošimo;
  • neskausmingas, atliekamas be papildomų chirurginių intervencijų tyrimo būdas.

Kas yra „Kontaktinė SIAskopija”?

Kontaktinei SIAskopijai būtinas kontaktas su oda. Ji išmatuoja virš 11 mm skersmens odos plotą. Tam naudoja specializuotą kamerą ir liečia odą bei pateikia labai aukštos skiriamosios gebos skaitmeninius vaizdus.
Kontaktuojant su oda galima gauti visų ląstelių ir struktūrų tipų siaskenus, taip surenkant didžiausią įmanomą informacijos apie odos plotą ar pažeidimą kiekį. Kontaktinės SIAskopijos nuskenuoti vaizdai rodo: dermatoskopijos, kraujo, melanino, odos melanino ir kolageno erdrvines ir grafines vizualizacijas.

Kaip atrodo SIAskopinis vaizdas?

Bendras melanino siaskenavimas – tamsesnės spalvos nurodo plotus su didesne pigmento (dažniausiai melanino) koncentracija, šviesesni plotai turi mažesnę koncentraciją.

Odos melanino siaskenavimas – balti plotai neturi pigmento papilinėje odoje. Žali, mėlyni, raudoni ir juodi plotai turi palaipsniui vis daugiau pigmento (dažniausiai melanino) papilinėje odoje.

Kraujo siaskenavimas rodo santykinę hemoglobino koncentraciją papilinėje odoje. Tamsesni plotai turi didesnę, šviesesni – mažesnę hemoglobino koncentraciją.

Kolageno siaskenavimas. Padidintas kolageno kiekis papilinėje odoje yra parodytas šviesesnėmis spalvomis, plotai, turintys mažiau kolageno – tamsesnėmis spalvomis.

Kas yra “Nekontaktinė SIAskopija”?

Atliekant nekontaktinę SIAskopiją naudojama skaitmeninė kamera, kurios pagalba gaunami kryžminiu būdu poliarizuoti tiriamo lauko vaizdai. Kaip šviesos šaltinis naudojamas blyksninis žibintuvėlis, apšviečiantis visą matomą lauką. Kamera suformuoja tris paveiksliukus. Pateikiamas raudonas, žalias ir mėlynas vaizdas, kiekvienas kurių apima skirtingą matomo spektro plotą. Tada šie vaizdai analizuojami panašiu į kontaktinės SIAskopijos būdu ir yra gaunami nuskenuoti nekontaktinės SIAskopijos vaizdai, atspindintys hemoglobino ir melanino koncentraciją odoje.

Kokie yra nekontaktinės SIAskopijos privalumai ?

Nekontaktinė SIAskopija suformuoja siaskenus per atstumą, naudojant skaitmeninę kamerą, kas leidžia gauti tokio didelio ploto, kaip visa nugara ar veidas, vaizdus. Šiuo metu nekontaktinė siaskopija gali suformuoti kraujo ir melanino vaizdus.
Nekontaktinė SIAskopija yra ypač naudinga stebint daug vieno asmens apgamų ir, ieškant besikeičiančių apgamų, kuriems gali reikėti išsamesnio tyrimo.

Jei turite klausimų, skambinkite į mūsų GK Kliniką tel.: (+370) 5255 33 53 ir susitarkite dėl privačios gydytojo konsultacijos.

Registruokitės konsultacijai užpildę formą.

Užpildykite registracijos formą ir mes susisieksime su jumis per 24 valandas bei suderinsime jums patogų vizito laiką.