Fotodermatozės diagnostika ir gydymas

Fotodermatozės – tai odos ligos, kurias sukelia ar provokuoja ultravioletiniai A ir B spinduliai.

Dažniausios fotodermatozės yra:

  • polimorfinė šviesos dermatozė;
  • fototoksinis dermatitas;
  • fotoalerginis dermatitas;
  • saulės dilgėlinė ir kt. ligos.

Kaip diagnozuojamos fotodermatozės?

Diagnozuojant fotodermatozes, svarbiausia yra anamnezė ir klinikinis vaizdas. Diagnozę patvirtina fototestai, laboratoriniai tyrimai ar odos biopsija. Pirmiausia yra nustatoma minimali eriteminė dozė, t.y. odos jautrumas ultravioletiniams spinduliams. Nustatant minimalią eriteminę dozę keliose vietose oda apšvitinama UVA ir UVB spinduliais geometriškai didėjančiomis dozėmis. Šis testas vertinamas iš karto ir po 24 valandų. Įtariant polimorfinę šviesos dermatozę, saulės dilgėlinę, aktininį prurigo ar lėtinį aktininį dermatitą atliekami fotoprovokaciniai testai. Fotoalerginio dermatito diagnostikai atliekamas fotoaplikacinis (fotopatch) testas.

Fotodermatozės diagnostika ir gydymas

Polimorfinė šviesos dermatozė

Kas tai yra polimorfinė šviesos dermatozė?

Tai dažniausia fotodermatozė, kurai būdinga odos bėrimai saulės eksponuojamose vietose. Ši liga neteisingai vadinama „saulės alergija“. Bėrimai atsiranda kelių valandų laikotarpyje po saulės spindulių poveikio, bet gali atsirasti ir po kelių dienų. Dažniausiai beria pavasarį kovo-birželio mėnesiais.

Ką reiškia polimorfinis bėrimas?

Įvairus. Bėrimas gali pasireikšti kaip dėmės, mazgeliai, plokštelės, pūslelės. Tačiau pas pacientą bėrimo elementai būna dažniausiai vienos rūšies, pav. tik mazgeliai.

Kas serga polimorfinės šviesos dermatoze?

Šia liga gali susirgti kiekvienas, tačiau moterys serga 9 kartus dažniau nei vyrai ar vaikai.

Kaip gydoma polimorfinė šviesos dermatozė?

Vengiant saulės bei naudojant saulės apsauginius kremus dažniausiai pakanka, kad paciento nebertų. Jeigu taip atsitiko – reikalinga dermatologo konsultacija, kuris paskirs jums gydymą. Taikomas profilaktinis gydymas UVA ar UVB spinduliais –fototerapija. Tai atliekama 1,5-2 mėn. prieš sezoną ar suplanuotas atostogas. Taip oda po truputį pripratinama prie saulės. Pacientas 3-4 kartus per savaitę atlieka UV spindulių procedūras. Vidutinė gydymo trukmė 5 savaitės.

Saulės dilgėlinė

Kas tai yra saulės dilgėlinė?

Tai tikroji „saulės alergija“. Reta liga. Iš karto po saulės ekspozicijos beria raudonom dėmėm ir pūkšlėm. Bėrimai dažniausiai būna saulės eksponuojamose vietose, tačiau gali berti ir saulės spindulių nepasiekiamas kūno vietas.

Kas serga saulės dilgėline?

Moterys dažniau nei vyrai. Liga gali pasireikšti bet kuriame amžiuje, dažniausiai iki 40 metų.

Kodėl sergama saulės dilgėline?

Ligos išsivystymo mechanizmas iki galo neišaiškintas. Manoma, kad UV spinduliai sukelia greito tipo alergiją.

Kaip gydoma saulės dilgėlinė?

Fototerapija atliekama 3-4 sav. prieš sezoną ar suplanuotas atostogas. Gydymui taikomi UVA, UVB spinduliai arba PUVA. Tokiu būdu yra sukeliama tolerancija. Procedūros atliekamos 3-4 kartus per savaitę. T.p. skiriami apsauginiai kremai nuo saulės bei antialerginiai vaistai.

Fototoksinis dermatitas

Kas tai yra fototoksinis dermatitas?

Fotochemiškai (saulės spindulių bei cheminių medžiagų) sukelta uždegiminė odos reakcija saulės eksponuojamose vietose nedalyvaujant imunologiniams mechanizmams. Tai dažnai pasitaikanti fotodermatozė. Kliniškai panaši į saulės nudegimą: saulės eksponuojamose vietose po kontakto su uždegimą sukėlusia medžiaga oda parausta, patinsta, gali atsirasti pūslelės ar pūslės.

Kas sukelia fototoksinį dermatitą?

Dažniausiai sukelia augalai, medikamentai (pav. antibiotikai), eteriniai aliejai.

Fotoalerginis dermatitas

Kas tai yra fotoalerginis dermatitas?

Ant odos patekusi (arba dėl sisteminio jos poveikio) fotosensibilizuojanti medžiaga sukelia lėto tipo alerginę reakciją. Chrakteringi bėrimai saulei atvirose odos vietose. Dažniausiai tokią reakciją sukelia saulės apsauginiai kremai bei odos priežiūros priemonės. Liga reta. Diagnozė patvirtinama atliekant fotoaplikacinį testą.

Registruokitės konsultacijai užpildę formą.

Užpildykite registracijos formą ir mes susisieksime su jumis per 24 valandas bei suderinsime jums patogų vizito laiką.