Gimdos kaklelio konizacija
Jeigu moteriai citologinio tyrimo metu aptinkami intraepiteliniai, gimdos kaklelį dengiančių ląstelių, pakitimai, kyla didelė rizika, kad negydomi šie pokyčiai gali vystytis į gimdos kaklelio ikivėžinius susirgimus ir galbūt vėžį .
Procedūros esmė
Galutinė išvada dėl ikivežinių pakitimų nustatoma atliekant chirurgiškai pašalintų gimdos kaklelio audinių histologinį tyrimą. Gimdos kaklelio intraepitelinių pakitimų šalinimas yra atliekamas elektrine kilpa, šios procedūros metu pašalinami pakitę gimdos kaklelio audiniai. Po šios procedūros pasveikstama 95% iki 98%. Nuo 2% iki 5% gali liga atsinaujinti, tuomet reikalingas pakartotinas pakitusių audinių šalinimas. Procedūra atliekama intraveninėje, regioninėje ar vietinėje nejautroje, gulint ant ginekologinės kėdės: išoriniai lyties organai bei gimdos kaklelio makštinė dalis sutepama dezinfekuojamaisiais tirpalais, Liugolio tirpalu (vandeninis jodo tirpalas) sutepamas gimdos kaklelis jo pakitimų riboms išryškinti. Elektros kilpa ar skalpeliu išpjaunami cirkuliariai negilaus kūgio formos kaklelio dalis sveikų audinių riboje. Kraujavimas sustabdomas, prideginant, o kartais ir apsiuvant kraujagysles.Po konizacijos maža aštria kiurete paimama ištyrimui gimdos kaklelio kanalo ir gimdos gleivinė. Pasirenkant chirurginį gimdos kaklelio diagnostikos ir gydymo būdą pirmenybė teikiama ekscizinėms gimdos kaklelio procedūroms – dažniausiai gimdos kaklelio konizacijai diatermine kilpa, siekiant pašalinti transformacijos zoną (žr. paveikslėlį). Šios gydymo technikos privalumai – trumpesnis operacijos laikas, mažesnis kraujo netekimas, sklandesnis pooperacinis periodas, mažesne komplikacijų rizika ir vientisas patologinio židinio pašalinimas, o tai leidžia ištirti visą transformacijos zoną ir įvertinti chirurginio gydymo radikalumą.
Alternatyvūs gimdos kaklelio intraepitelinių pakitimų gydymo metodai:
Lazeris
Lazeriu ląstelės yra išdeginamos/išgarinamos, įkaitusios jos virsta dūmais. Gydymas lazeriu atliekamas ligoninės ambulatoriniame ginekologijos kabinete. Skausmui malšinti pakanka vietinės nejautros.
Elektros kilpa
Elektros kilpos (LLETZ – elektrokonizacija plačiąja kilpa kitimo sričiai pašalinti; LEEP – aukšto dažnio elektroeksizijos kilpa su elektroniniu varžos reguliatoriumi) yra nesudėtingi ir dažniausiai naudojami instrumentai. Elektra įkaitinta metaline vielos kilpa išpjaunamas pakitęs audinys. Procedūra atliekama vietinės nejautros sąlygomis.
Prieš operaciją:
- Dviejų savaičių laikotarpyje iki operacijos atlikite gydytojo paskirtus tyrimus.
- Jei turite sveikatos sutrikimų (pavyzdžiui, alerginių reakcijų, širdies veiklos sutrikimų, įgimtų ligų, lėtinių susirgimų ir pan.), apie tai praneškite gydytojui prieš operaciją.
- Nevalgykite ir negerkite 6 val iki operacijos, jei procedūrą planuojama atlikti intraveninėje nejautroje. Tai padeda išvengti skrandžio turinio aspiracijos operacijos metu.
- Pasitarkite su gydytoju, ar galite prieš operaciją gerti Jums įprastus vaistus. Jei pastoviai vartojate vaistus (pavyzdžiui, nuo padidėjusio kraujospūždio), juos rekomenduojama išgerti ne vėliau kaip 2 val iki operacijos su nedideliu kiekiu (50-100 ml) vandens.
- Jei turite kraujavimo sutrikimų arba geriate bet kokius kraują skystinančius vaistus, būtinai apie tai informuokite gydytoją chirurgą – geriausiai pirmojo vizito metu. Dvi savaites iki operacijos negalima gerti aspirino (ar kitų medikamentų, į kurių sudėtį įeina aspirinas).
- Praneškite gydančiam gydytojui apie savo netikėtus sveikatos pasikeitimus prieš operaciją (peršalimą, kosulį, karščiavimą, infekciją, lėtinės ligos pablogėjimą). Dėl to, Jūsų paties saugumui, gali tekti atidėti operaciją.
- Informuokite savo gydytoją, jei esate nėščia arba įtariate, jog galite būti nėščia;
Komplikacijos
Gimdos kaklelio diatermokonizacija, kaip ir bet kuri chirurginė procedūra, kurios metu gali įvykti kompilkacijos. Komplikacijos gali būti skirstomos pagal atsiradimo laikotarpį į:
1. Ankstyvas ( įvykusios procedūros metu ar iškart po jos). Procedūros metu – gausus kraujavimas, kurio nepavykus sustabdyti, gali prireikti platesnės apimties operacijos.
2. Vėlesniame laikotarpyje galimos komplikacijos:
- užsitęsęs kraujavimas iš makšties 2-8%;
- nemalonaus kvapo išskyros iš makšties 2-11 %;
- karščiavimas ir / arba šaltkrėtis 0.2-2.1%;
- apatinės pilvo dalies skausmas 3-4% ;
- gimdos kaklelio susiaurėjimas ar spazmas, dėl jo-kraujo susikaupimas gimdoje ir skausmas 0.45-2.3%;
- gimdos kaklelio endometriozė 0.11% – 2.4%;
- gimdos kaklelio stenozė 3-8%;
- galimos ir labai retos, bet grėsmingos infiltracinei nejautrai naudojamų medikamentų hiperjautrumo sukeltos komplikacijos – anafilaksinis šokas ir kraštutinai sunki, ypač reta komplikacija – klinikinė mirtis dėl staigaus širdies sustojimo.
- kūginės biopsijos gali padidinti nevaisingumo ir nėštumo riziką dėl pakitimų ir randų gimdos kaklelyje, kurie gali atsirasti po procedūros.
Po procedūros , gydytojas, atsižvelgęs į Jūsų konkrečią būklę gali paskirti papildomą medikamentinį gydymą.
Atmintinė pacientui po gimdos kaklelio konizacijos
- Dažniausiai po šios procedūros moterys jaučiasi gerai ir jau tą pačią ar sekančią dieną grįžta į savo kasdieninę veiklą.
- Po gydymo 3-4 savaites tikėtinos kraujingos išskyros. Tuo laikotarpiu patartina:
- vengti lytinių santykių apie 4 savaites;
- nenaudoti higieninių tamponų pirmų atsiradusių mėnesinių metu;
- stebėti įvairias reakcijas, kurios gali atsirasti po intervencijos:
- ausios vandeningos išskyros, kurios gali varginti iki 3-4 savaičių;
- negausios kraujingos išskyros, kada nukrenta šašas, 3-4 savaičių laikotarpyje.
- Nemalonaus kvapo išskyrų neturėtų būti. Jų atsiradimas byloja apie infekciją, kurią reiktų gydyti vagininėmis žvakutėmis, kartais net antibiotikais.
- Po procedūros rekomenduojamas tausojantis režimas: nesimaudyti vonioje, baseine ar atviruose vandens telkiniuose, praustis tik po dušu. Vengti tiesioginių saulės spindulių (deginimosi), pirties, kas galėtų išprovokuoti gausų kraujavimą.
- Prasidėjus gausiam kraujavimui iš lytinių takų, karščiavimui, stipriam pilvo skausmui, kreipkitės į gydymo įstaigą skubos tvarka.
- Po procedūros pakartoti citologinį gimdos kaklelio tepinėlį (PAP) ambulatoriškai (PAP tyrimų atlikimų dažnis priklauso nuo histologinio tyrimo atsakymo).
Registruokitės konsultacijai užpildę formą.
Užpildykite registracijos formą ir mes susisieksime su jumis per 24 valandas bei suderinsime jums patogų vizito laiką.