Histeroskopija
Histeroskopija vadinamas gimdos ertmės diagnostikos ir gydymo metodas, skirtas pokyčių apžiūrai ir vertinimui bei chirurginiams veiksmams. Tyrimo metu ginekologas – endoskopuotojas apžiūrai naudoja ploną histeroskopą, į teleskopą panašų prietaisą, kuris įvedamas per gimdos kaklelį. Gydytojas vaizdo monitoriuje gali stebėti gimdos kaklelio kanalą, visą gimdos ertmę ir joje esančius pakitimus: tyrimai padeda pastebėti išvešėjusią gimdos gleivinę, taip pat polipus, miomas, gimdos pertvaras, sąaugas po atliktų procedūrų gimdoje, taip pat įvertinti kiaušintakių angas, gimdos formą.
Ar Jums reikalinga histeroskopijos operacija?
Histeroskopija dažniausiai yra skiriama dėl: gimdos gleivinės polipų ar miomų, gimdos gleivinės hiperplazijos (išvešėjimo), gausaus ir užsitęsusio, o taip pat nereguliaraus kraujavimo iš gimdos, pasikartojančių persileidimų ar kitų priežasčių. Šis tyrimas yra taikomas ir kaip viena iš nevaisingumo gydymo priemonių, jis padeda identifikuoti gimdos ertmės problemas, kurių kiti tyrimai neatskleidžia.
Ar šį tyrimą rekomenduojama atlikti tik moterims, kurias vargina nenormalūs kraujavimai iš gimdos?
Ne, histeroskopijos tyrimai gali būti atliekami ir kitais atvejais. Šis metodas tinka ir moterims, kurios negali pastoti arba pastojusios negali išnešioti vaisiaus – patiria ankstyvus persileidimus. Neretai nevaisingumo priežastimi yra gimdos anomalijos, pertvaros gimdos viduje, sąaugos, gimdos miomos, deformuojančios jos ertmę. Atlikus histeroskopiją, galima įvertinti, diagnozuoti ar paneigti galimą ligą.
Ar visoms moterims galima taikyti šį metodą?
Histeroskopija negali būti atliekama, jei moteris serga lyties organų uždegimais, gimdos kaklelio vėžiu arba yra nėščia. Turinčioms sunkių sveikatos problemų pacientiems, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų, kvėpavimo nepakankamumo simptomų, šie sutrikimai gali pasunkėti dėl bendrosios nejautros. Pacientėms su minėtomis sveikatos problemomis skiriami kiti tyrimai ir gydymo metodai, kurie užtikrina saugumą esant sudėtingai sveikatos būklei.
Kaip atliekama histeroskopija?
Histeroskopijos procedūra yra atliekama bendrinėje nejautroje, taikant visišką nuskausminimą. Apžiūrai į gimdą įvedamas histeroskopas, jos ertmei išplėsti naudojami specialūs sterilūs skysčiai, ginekologas atlieka išsamią apžiūrą. Procedūra yra labai svarbi patologinių pakitimų, pavyzdžiui, polipo ar miomos diagnostikai. Pastebėjus šiuos darinius, jie iš karto yra pašalinami, tam naudojami papildomi instrumentai. Jei gimdos ertmėje yra pertvara ar sąaugų, jos taip pat gali būti pašalinamos. Kilus įtarimams dėl gimdos gleivinės būklės, iš įtartinų vietų specialiais instrumentais ištyrimui paimama audinių mėginių.
Kokias dar procedūras histeroskopu ginekologas gali atlikti?
Ginekologijoje histeroskopas yra naudojamas gimdos ertmės apžiūrai ir patologijų, kurios gali sukelti nereguliarų arba gausų kraujavimą, paieškai. Šiuo prietaisu taip pat gali būti šalinamos gimdos spiralės, kurių nepavyksta pašalinti ištraukiant. Kartais dėl gausių ir užsitęsusių kraujavimų atliekamas gimdos gleivinės suardymas, vadinamasis endometriumas. Po šios procedūros moterų dažniausiai nebevargina nenormalūs kraujavimai. Ši endoskopinė procedūra dažnai yra gimdos pašalinimo operacijos alternatyva.
Kada atliekama histeroskopija?
Histeroskopija turi būti atliekama iš karto po mėnesinių, kai gimdos gleivinė yra ploniausia. Tai leidžia ginekologui pastebėti ir diagnozuoti net ir nedidelius gimdos ertmės pakitimus. Dėl to moterims prieš procedūrą reikia itin atidžiai sekti savo ciklą.
Kuo šis tyrimo ir gydymo metodas patrauklesnis už įprastus, taikytus iki šiol?
Pagrindinis histeroskopijos privalumas – tikslumas ir galimybė gydytojui aiškiai matyti visus audinius. Šio tyrimo metu jokie veiksmai, pavyzdžiui, gimdos ertmės išgramdymas ar biopsija, neatliekami aklai. Tai labai padidina gimdos ertmės ligų diagnostikos patikimumą.
Be to, histeroskopijos metu nedaromas joks pjūvis, nelieka žaizdos pilve, todėl skausmas po operacijos yra minimalus, pacientėms nekyla žaizdų infekcijos grėsmė.
Kaip pasiruošti histeroskopijai?
Histeroskopijos operacija reikalauja tam tikro pasiruošimo. Ar būtini kraujo tyrimai, kitos procedūros, informuos gydytojas. Dažniausiai histeroskopijai besirengiančioms pacientėms yra skiriami kraujo, infekciniai tyrimai, kurie padeda įsitikinti, kad nėra kontraindikacijų. Laboratoriniai tyrimai skiriami iš anksto, likus porai savaičių iki suplanuotos procedūros. Geriausia procedūrą atlikti ciklo pradžioje, kai gleivinė yra ploniausia, ta pacientėms rekomenduojama atidžiai stebėti savo menstruacijų ciklą. Į kliniką rekomenduojama atvykti nevalgius ir negėrus bent 6 valandas.
Kada po gydymo moteris gali gyventi įprastą gyvenimą?
Po histeroskopijos pacientės iš gydymo įstaigos įprastai išleidžiamos tą pačią dieną. Dauguma moterų į darbą gali sugrįžti jau kitą dieną arba po paros ar dviejų – tai lemia operacijos apimtis. Gerti ir valgyti galima jau tą pačią dieną (po operacijos), taip pat leidžiama naudotis dušu.
Po operacijos moteris gali jausti nedidelį diskomfortą pilvo apačioje, panašų į mėnesinių metu pasireiškiančius skausmus. Šiems simptomams palengvinti gali būti vartojami gydytojo rekomenduoti medikamentai nuo skausmo. Kelias savaites po operacijos pacientėms gali pasirodyti negausių kraujingų kraujingų – vandeningų makšties išskyrų. Dėl galimos infekcijos rizikos vieną – dvi savaites po operacijos nerekomenduojama naudoti makšties tamponų, plaukioti baseine, ežere ir pan., rekomenduojama susilaikyti nuo lytinių santykių, intensyvių fizinių treniruočių.
Jei turite klausimų dėl operacijos kainos ar indikacijų, susisiekite su GK KLINIKA specialistais tel.: (+370) 5255 33 53 ir susitarkite dėl privačios gydytojo konsultacijos.
Registruokitės konsultacijai užpildę formą.
Užpildykite registracijos formą ir mes susisieksime su jumis per 24 valandas bei suderinsime jums patogų vizito laiką.