Įgimtos hemangiomos gydymas lazeriu

Kas yra įgimta hemangioma?

Įgimta hemangioma – įgimtas nepiktybinis kraujagyslinis navikas, nors iškart po gimimo gali būti nematomas ir išryškėti per pirmąsias 6-8 gyvenimo savaites. Tai dažniausiai pasitaikantis vaikų navikas. Hemangioma paprastai auga iki 1-1,5 metų amžiaus ardydama audinius, keisdama jų struktūrą.

įgimta hemangioma

įgimta hemangioma
Įgimta hemangioma

Ar įgimta vaikų hemangioma pavojinga?

Dažniausiai hemangiomos pažeidžia odą ir poodį, tačiau gali būti bet kur: kvėpavimo takuose, pilvo ertmės organuose, smegenyse, kauluose. Tuomet hemangiomos gali būti pavojingos gyvybei. 65 proc. hemangiomos būna galvos ir veido srityse. Ypač pavojingos nosies, ausies kaušelio, vokų, lūpų hemangiomos. Augdamos jos pažeidžia kremzlines struktūras ir suardo jas negrįžtamai.
įgimta hemangioma galvoje
Įgimta hemangioma

Hemangiomos ne tik auga, jos gali išopėti, kraujuoti. Jei kraujuoja kvėpavimo takų hemangioma – tai gyvybei pavojinga būklė. Auganti kvėpavimo takų hemangioma gali užkimšti kvėpavimo takų spindį, kūdikis gali žūti. Augdamos vokų hemangiomos blokuoja akį, sutrikdo regėjimą, vystosi žvairumas. Jų gydymas yra labai sudėtingas.

Jei gimus naujagimiui pastebima daug odos hemangiomų, gali būti pažeisti ir vidaus organai. Tuomet tai nėra tik hemangiomos. Liga vadinama difuzine naujagimių hemangiomatoze. Sergant šia liga mirtingumas yra didelis. Reta, bet labai pavojinga komplikacija yra taip vadinamas Kasabach – Merritt sindromas, kuomet vystosi trombocitų trūkumas ir galimi masyvūs kraujavimai.

Ar reikia hemangiomas gydyti?

Apie 70 proc. hemangiomų gydymas nėra būtinas, tuomet gydoma kosmetiniu tikslu, pasirenkant optimalų paciento amžių. Hemangiomų gydyme yra 2 indikacijos: viena medicininė, kita – kosmetinė. Kuomet hemangioma sparčiai auga – tai medicininė indikacija, kai ji neauganti arba nykstanti – indikacijos daugiau kosmetinės.

Kaip keičiasi hemangiomos, kai vaikas auga?

Sparčiausias šių navikų augimas – 2 – 4 gyvenimo mėnesį. Šie kraujagysliniai navikai genetiškai užprogramuoti nykti patys, spontaniškai, tačiau ne visi. 50 proc. hemangiomų išnyksta praktiškai be pėdsakų iki 7 metų amžiaus, 30 proc. iki 16 – 18 metų dalinai arba susiformuoja randas, 20 proc. išlieka visą gyvenimą.

Nuo ko priklauso hemangiomos nykimo trukmė?

Daugiausiai tai priklauso nuo hemangiomos lokalizacijos, jos dydžio ir augimo agresyvumo. Veido hemangiomų nykimas ženkliai ilgesnis. Hemangiomos spontaninio išnykimo laikas vidutiniškai yra 12 metų, nuo to momento kai pradeda nykti, t.y dažniausiai nuo 12 mėnesių amžiaus. Didelės hemangiomos išnyksta tik dalinai, jų likučius dažniausiai tenka pašalinti plastinės chirurgijos arba lazeriniu būdu.

Kada reikia pradėti gydymą?

Svarbiausia – gydymą pradėti kuo anksčiau ir neleisti hemangiomai išaugti. Tuomet sveikimo periodas žymiai trumpesnis. Jei tam pačiam pacientui yra 3 ir daugiau hemangiomų, rekomenduotinas detalus ištyrimas, ar nėra pavojingų pilvo ir krūtinės organų hemangiomų.

Kada būtina gydyti hemangiomą?

Ar būtina hemangiomą gydyti ar ne, galima atsakyti tik apžiūrėjus pacientą. Veido, pirštų ir lyties organų hemangiomos turi būti gydomos iš karto nustačius diagnozę, kartais net kelių parų naujagimiui. Kitų lokalizacijų hemangiomos gali būti stebimos 4-6 savaites. Jei augimo nėra, stebėjimas tęsiamas, jei yra akivaizdus agresyvus augimas – reikia gydymo. Neaugančios hemangiomos gydymo indikacijos daugiau kosmetinės, tačiau ilgainiui gali tapti psichologinėmis.

Ar hemangiomos gydomos chirurginiu būdu?

Yra įvairūs hemangiomų gydymo metodai. Visi jie turi savo privalumų ir trūkumų. Galimas chirurginis naviko pašalinimas, tačiau lieka randai. Daugelyje šalių chirurginis gydymas taikomas tik hemangiomos liekamųjų reiškinių šalinimui po dalinio jos savaiminio išnykimo ar nesėkmingo gydymo kitais metodais. Jei šalinama auganti hemangioma yra nemaža tikimybė jos atsinaujinimo šalia pooperacinio rando. Kartais dėl naviko dydžio ar lokalizacijos chirurginis pašalinimas būna neįmanomas.

Koks yra pažangiausias hemangiomų gydymo būdas?

Šiuo metu pažangiausias gydymas medicininiais lazeriais. Dažniausiai prireikia nuo 1 iki 7-8 procedūrų. Dėl lazerio spindulių sukelto uždegimo dalis hemangiomos kraujagyslių užanka. Dėl to sutrinka hemangiomos mityba, jos augimas sustoja, o vėliau ji ima mažėti, nykti. Lazerio spinduliai nėra radiacinis spinduliavimas ir bendrai organizmo būklei nekenkia. Esant augančiai hemangiomai pirmas ir svarbiausias tikslas – sustabdyti augimą, o vėliau priversti naviką sunykti. Kosmetinė korekcija gali būti atliekama ir vėliau – apie 3-4 gyvenimo metus. 1 procedūra lazeriu paspartina natūralų hemangiomos nykimą 1 – 1,5 metais. Gydymas lazeriu padeda išvengti chirurginio gydymo, randų, naviko atsinaujinimo ir t.t. Laiku ir tinkama lazerine aparatūra pradėjus gydyti išvengiama randų ir ilgalaikių deformacijų.

Ar atliekant lazerinę procedūrą vaikui reikalinga bendra nejautra?

GK Klinikoje hemangiomų gydymui taikoma moderniausia lazerinė aparatūra, kuri leidžia maksimaliai sumažinti skausmingumą procedūros metu. Todėl dauguma procedūrų vaikams nebereikia taikyti bendrosios nejautros, užtenka vietinio nuskausminimo anestezuojančiais tepalais. Bendra nejautra taikoma, tik esant labai didelėms hemangiomoms, arba jei navikai yra veide.

Registruokitės konsultacijai užpildę formą.

Užpildykite registracijos formą ir mes susisieksime su jumis per 24 valandas bei suderinsime jums patogų vizito laiką.