Trichologija – Tikslus plaukų slinkimo ir nuplikimo priežastys ir įvertinimas

Nemažai pacientų, besikreipiančių pas dermatologą, skundžiasi plaukų slinkimu ar nuplikimu. Plaukų problemos slegia pacientus ir psichologiškai ir kosmetiškai, todėl jie ieško profesionalaus patarimo, ištyrimo bei efektyvaus gydymo.

Plaukų slinkimo ir nuplikimo priežastys

Kaip auga plaukai?

Plaukai auga cikliškai. Yra skiriamos 3 plaukų raidos fazės:

  • augimo arba anageno (trunka 2-6 m.);
  • pereinamoji arba katageno (trunka  2 sav.);
  • ramybės arba telogeno (trunka 2-6 mėn).

Galvos plaukuotoje dalyje yra 90.000-150.000 plaukų. Augimo  fazėje plaukai auga ir išlenda virš odos paviršiaus,  ~80-90% visų galvos plaukų yra  šioje fazėje. Pereinamoje  fazėje yra 1-3%, o – ramybės  fazėje – 10-16% visų plaukų svogūnėlių. Ramybės fazėje plaukas iškrenta, o jo vietoje tame pačiame folikule pradeda augti naujas.
Esant plaukų pažeidimui jie gali anksčiau pereiti į ramybės (telogeno) fazę arba iškristi augimo fazėje. Plauko augimo fazės gali būti tiriamos mikroskopu (trichograma) arba naujos kartos kompiuterizuotu būdu. Nustačius plaukų augimo fazių santykį, galima tiksliai nustatyti diagnozę, numatyti ligos eigą bei paskirti efektyviausią gydymą.

Kokios yra plaukų slinkimo ir nuplikimo priežastys?

Dažniausios plaukų slinkimo ir nuplikimo priežastys:

  • androgeninis nuplikimas (vystosi dėl genetinių bei hormoninių faktorių ir yra dažniausia nuplikimo priežastis);
  • difuzinis plaukų slinkimas ar nuplikimas (gali išsivystyti dėl hormonų disbalanso, streso,  po gimdymo, esant mikroelementų ar geležies trūkumui, sergant įvairiomis lėtinėmis ligomis ir kitų priežasčių);
  • židininis nuplikimas (šios ligos priežastys pilnai neišaiškintos, bet manoma, kad ši nuplikimo forma vystosi dėl autoimunio plauko svogūnėlio pažeidimo);
  • nuplikimas dėl uždegiminių galvos odos ligų (įvairios odos ligos,  pasireiškiančios galvos plaukuotoje dalyje, gali sukelti difuzinį ar židininį  nuplikimą, todėl labai svarbu nustatyti bei gydyti esamą odos ligą);
  • nuplikimas dėl chemoterapijos ar medikamentų (nemažai vaistų gali sukelti plaukų slinkimą bei nuplikimą (pav. antikoaguliantai, retinoidai,  psichotropiniai, AKF inhibitoriai ir kt.).

Kokie plaukų slinkimo ir nuplikimo tyrimai atliekami?

Kadangi plaukų slinkimo ir nuplikimo priežastys yra įvairios, todėl reikalingas išsamus individualus paciento ištyrimas. GK Klinikoje atliekami šie diagnostiniai tyrimai:

  • išsami ligos anamnezė;
  • šeiminė ir medikamentinė anamnezė;
  • klinikinis paciento ištyrimas;
  • plauko stiebo ištyrimas dermatoskopu bei mikroskopu;
  • plaukų svogūnėlių ištyrimas (klasikinė trichograma);
  • plaukų skaičiaus, tankio bei plaukų svogūnėlių ištyrimas kompiuterizuotu metodu;
  • kraujo tyrimai;
  • galvos odos biopsija (esant reikalui);
  • odos testas įtariant galvos odos kontaktinį dermatitą.

Kas tai yra trichograma?

Tai mikroskopinis plaukų svogūnėlių ištyrimas. Gydytojas pažeistoje galvos srityje su specialiu instrumentu išrauna ~50-100 plaukų. Tiek pat plaukų išraunama ir nepažeistoje galvos vietoje. Plaukų svogūnėliai analizuojami mikroskopu bei palyginami abiejų sričių gauti rezultatai.

Kaip vertinama trichograma?

Gydytojas mikroskopuojant įvertina plaukų stiebo pažeidimus. Pagal plauko svogūnėlio formą  nustatoma plaukų augimo fazės. Šį tyrimą turi atlikti tik labai patyręs gydytojas. Tikslesnis metodas yra kompiuterizuotas plaukų svogūnėlių ištyrimas.

Ar trichograma yra skausmingas tyrimas ir ar reikia pasiruošti šiam tyrimui?

Tai gana skausmingas tyrimo metodas, nes iš dviejų galvos vietų yra išraunama po ~50-100 plaukų. Prieš atliekant šį tyrimą labai svarbu (kad nepaveikti tyrimo rezultatų)  5 dienas neplauti galvos plaukų ir 2 mėnesius prieš tyrimą plaukų nedažyti bei nešukuoti cheminiu būdu.

Kas tai yra kompiuterizuotas plaukų svogūnėlių ištyrimas, atliekamas GK Klinikoje?

Tai modernus kompiuterizuotas skaitmeninis plaukų svogūnėlių tyrimas, taip vadinamas modifikuota trichograma, kurio pagalba  nustatoma ne tik  plaukų raidos fazės: augimo (anageno) ir  ramybės (telogeno), bet ir plaukų skaičius bei tankis.

Kaip atliekamas kompiuterizuotas plaukų svogūnėlių tyrimas?

Pirmo vizito metu gydytojas surenka išsamią ligos, šeiminę ir medikamentinę anamnezę, atlieka klinikinį paciento ištyrimą, įvertina galvos odą bei plauko stiebą dermatoskopu, paskiria reikalingus kraujo tyrimus. Galiausiai pacientas paruošiamas tyrimui: nedideliame (~1 cm) odos plote plaukai patrumpinami (plaukų išrauti nereikia!). Gydytojas šią sritį parenka taip, kad plaukai ją pilnai uždengia ir ji tampa aplinkiniams nepastebima.

Po 2-3 d. yra atliekamas pats tyrimas: kompiuteryje instaliuota speciali programa automatiškai nustato plaukų skaičių ir tankį bei įvertina plaukų augimo fazes (procentais). Tyrimo rezultatai yra iš karto pateikiami kompiuterio ekrane ir pateikiami pacientui. Po tyrimo duomenys kompiuteryje yra išsaugojami, todėl po 4-6 mėnesių pakartojus šį tyrimą galima įvertinti ligos eigą bei paskirto gydymo efektyvumą.

Ar šis kompiuterizuotas plaukų svogūnėlių tyrimas skausmingas ir ar reikia pasiruošti šiam tyrimui?

Tyrimas visiškai neskausmingas, nes nereikia išrauti plaukų. Be to galima plauti galvą, dažyti ar šukuoti cheminiu būdu. Jokio specialaus pasiruošimo nereikia.

Kokie šio modernaus tyrimo privalumai lyginant su klasikine trichograma?

Kompiuterizuotas plaukų svogūnėlių ištyrimas turi daug privalumų:

  • neskausmingas, nes nereikia išrauti plaukų;
  • galima plauti galvą, dažyti ar šukuoti cheminiu būdu;
  • labai tikslus bei greitas plaukų skaičiaus, tankio bei svogūnėlių ištyrimo būdas;
  • tyrimo rezultatai yra archyvuojami kompiuteryje;
  • galima įvertinti gydymo efektyvumą

Registruokitės konsultacijai užpildę formą.

Užpildykite registracijos formą ir mes susisieksime su jumis per 24 valandas bei suderinsime jums patogų vizito laiką.