Erkinis encefalitas – liga, nuo kurios apsisaugoti būtina

Erkinis encefalitas – liga, nuo kurios apsisaugoti būtina
  • 2020 1 balandžio

Erkinis encefalitas (EE) – tai sunki gamtinė židininė virusinė liga, kurią sukelia erkinio encefalito virusas, pažeidžiantis galvos smegenis, jų dangalus ar periferinius nervus. Dažnu atveju ligai būdingi liekamieji reiškiniai, stipriai bloginantys gyvenimo kokybę, o kartais sukeliantys ir neįgalumą.

Erkinis encefalitas – simptomai:

Laikotarpis nuo užsikrėtimo erkinio encefalito virusu iki simptomų pasireiškimo trunka 2–28 dienas, vidutiniškai 7–14 dienų. Didžiąjai daliai asmenų ligos eiga būna dvibangė:

  • 1-8 dienas liga pasireiškia nespecifiniais, gripui būdingais simptomais: karščiavimu, kaulų, raumenų, galvos skausmais, nuovargiu, bendru silpnumu, rečiau dispepsiniais ar viršutinių kvėpavimo takų kataro požymiais.
  • Vėliau seka besimptomė “tariamojo pasveikimo” stadija, kuri trunka nuo 1 iki 33 (dažniausiai 5-7) dienų.
  • Apie 20-30 proc. visų užsikrėtusiųjų asmenų vystosi antra ligos banga, kurios metu pažeidžiama centrinė nervų sistema, diagnozuojamas: meningitas, meningoencefalitas, meningoencefalomielitas (stiprus galvos skausmas, pykinimas ir/ ar vėmimas, sprando raumenų sąstingis, sąmonės sutrikimai, paralyžius ir kiti).

ULAC duomenimis, Lietuvoje sergamumas erkiniu encefalitu kasmet didėja: 2019 metų sausio–lapkričio mėnesiais Lietuvoje registruota apie 700 EE atvejų. Klimatas Lietuvoje keičiasi, žiemos šiltėja, todėl ir erkės ilgiau išlieka aktyvios. Erkės tampa itin aktyvios ankstyvą pavasarį, kai vidutinė oro temperatūra pasiekia 5-7° šilumos.

Kaip apsisaugoti nuo erkinio encefalito?

Vienintelė efektyvi profilaktikos priemonė yra vakcinacija. Lietuvoje šiuo metu yra registruotos dvi vakcinos: TicoVac® ir Encepur®. Šiomis vakcinomis galima skiepyti vaikus nuo 1 metų amžiaus ir suaugusiuosius.

Yra dvi vakcinavimo schemos:

  1. Įprastinė, kuomet antra vakcinos dozė suleidžiama praėjus 1-3 mėn. po pirmosios dozės, o trečioji praėjus 5-12 mėn. nuo antrosios dozės. (TicoVac® ir Encepur®).
  2. Pagreitintoji – kai antra dozė suleidžiama po 14 dienų nuo pirmos dozės, trečioji – po 5-12 mėn. nuo antrosios dozės. Taikoma prieš pat, ar jau prasidėjus erkių aktyvumo sezonui. (TicoVac®)

Abiem atvejais palaikomoji vakcinos dozė reikalinga po 3 metų nuo trečiosios dozės, o vėliau kas 3-5 metus.

Nuo erkinio encefalito reikėtų pasiskiepyti visiems, nes Lietuva priklauso padidėjusio pavojaus susirgti erkiniu encefalitu zonai. Nepamirškite, kad vakcina nuo EE apsaugo tik praėjus 2 savaitėms nuo antrosios dozės.

Kadangi EE virusas yra erkių seilių liaukose, jis perduodamas žmogui iš karto, kai tik erkė „įsisega“ ar prašliaužia odos paviršiumi ir ją įdreskia. Erkės „įsisegimo“ dažnu atveju net nepajaučiame, nes seilėse yra kraujo krešėjimą stabdančių ir nuskausminamųjų medžiagų. Todėl erkinio encefalito užsikrėtimo požiūriu dažnas nuogo kūno apžiūrėjimas būnant gamtoje ir erkių nurinkimas nuo odos nėra pakankama ir efektyvi profilaktikos priemonė. Einant į mišką reikia apsirengti taip, kad viršutinė apranga būtų ilgomis rankovėmis, o rankogaliai gerai priglustų prie riešų; kelnių klešnių apačia taip pat turėtų būti gerai prigludusi prie kūno. Galvą patartina aprišti skarele arba užsimauti gerai priglundančią kepurę ar gobtuvą. Aptiktas per drabužius ropojančias erkes sunaikinkite.

Prisiminkite, kad būnant gamtoje atviras kūno vietas būtina papurkšti repelentu, kurio sudėtyje yra veikliosios medžiagos DEET, ir nepamirškite, kad jų poveikis yra trumpalaikis.

Grįžus namo apžiūrėkite drabužius, laisvalaikio reikmenis, krepšius, savo augintinių kailį, nes su jais į namus galite parsinešti erkių.

GK klinikos Šeimos medicinos centre sudarėme visas sąlygas saugiai pasiskiepyti nuo erkinio encefalito.

Jūsų patogumui sudarysime vakcinacijos planą, priminsime, kada paskutinį kartą skiepijotės mūsų klinikoje. Itin svarbu laikytis vakcinacijos terminų, kad užtikrintume kuo didesnį vakcinos efektyvumą ir imuniteto prieš erkinio encefalito virusą susidarymą.

Visus raginu skiepytis ir apsaugoti save ir savo vaikus, o iškilus klausimų, prašau rašykite el.laišką raimondaplioplyte@gkklinika.com