Bazalioma. Naviko skenavimas, SIAskopija, gydymas

BAZALIOMA (BCC)

Kas yra bazalinių ląstelių (BCC) karcinoma?

Bazalioma arba bazalinių ląstelių karcinoma yra dažniausiai pasitaikantis odos navikas. JAV jo paplitimas sudaro 90 % visų odos vėžių. BCC beveik niekada nemetastazuoja į kitus organus, tačiau navikas gali peraugti gretimus audinius (pvz.: veide – į akį, ausį, nosį ir kt.). Bazalioma yra piktybinė odos liga, kuriai reikia gydymo. 

Įvykus tam tikriems pakitimams, epidermio bazinės ląstelės pradeda nekontroliuojamai daugintis ir taip išsivysto bazalioma. Tai viena dažniausiai pasitaikančių odos vėžio formų, kuri vystosi palyginti lėtai. Dėl to šios odos vėžio formos prognozės yra geresnės, tačiau labai svarbi savalaikė diagnostika ir gydymas, nes ilgai delsiant bazaliomos gali tapti kitų rimtų sveikatos problemų priežastimi.

Kokie yra BCC rizikos veiksniai?

Pagrindiniai BCC rizikos veiksniai yra du: šviesi oda (I, II odos tipai) ir saulės spinduliai. Tik apie 20 % bazaliomų išsivysto saulės neapšviečiamose kūno vietose: krūtinėje, nugaroje, rankose, kojose, galvoje. Dažniausia BCC lokalizacija – veido oda. Ši zona susiduria su didžiausia bazaliomos rizika, nes yra mažiausiai nuo saulės spindulių apsaugota kūno vieta. Bazaliomų išsivystymą taip pat gali paskatinti sumažėjęs imunitetas, vartojami sisteminiai vaistai.

Kaip atrodo bazalioma?

Bazalioma – tai maža iškilusi, dažniausiai kūno spalvos papulė (ovalus, standus „mazgelis“) su paviršinėmis kraujagyslėmis pereferijoje (telangiektazijomis). Naviko paviršius blizgus ir peršviečiamas tarsi „perlas“, todėl bazaliomą nesudėtinga atpažinti. Kartais bazaliomos būna pigmentuotos, mazginės arba išopėjusios. Navikas auga lėtai, per kelis mėnesius ar metus pasidaro gerai matomas. Veido srityje bazalioma yra gerai matoma ir greitai pastebima, todėl kilus abejonėms verta pasikonsultuoti su gydytoju.

Kaip pastebima ir diagnozuojama bazalioma?

Bazaliomą lengva pastebėti apžiūros metu, todėl labai svarbi odos vėžio profilaktika. Kilus įtarimams, gydytojas skiria daugiau tyrimų. Diagnozės patvirtinimui atliekama odos biopsija ir tolimesnis morfologinis ištyrimas naviko ląstelių paieškai.

Kaip gydoma bazalioma GK Klinikoje?

Mūsų klinikoje taikomi keli bazaliomos gydymo metodai. Gydytojo užduotis yra radikaliai pašalinti naviką, paliekant minimalų randą ir, kiek įmanoma, išvengti gretimų audinių pažeidimo. Estetinis gydymo aspektas yra labai svarbus, nes bazalioma dažnai susiformuoja veido srityje. Gydymo būdo parinkimas priklauso nuo naviko lokalizacijos, randėjimo galimybių toje kūno vietoje, paciento amžiaus, bendros sveikatos būklės, anamnezės. GK Klinikoje kiekvieno paciento situacija vertinama individualiai, gydytojas parenka tinkamiausią gydymo būdą bei režimą.

Bazaliomos gydymo metodai:

 • kiuretažas ir desikacija: navikas pašalinamas mechaniškai;
 • FDT (fotodinaminė terapija): gydymas atliekamas naudojant specialią įrangą, skleidžiančią tam tikro ilgio šviesos bangas. Prieš procedūrą navikas patepamas specialiu fotosensibilizuojančiu tepalu, kuris didina jautrumą šviesos terapijos metu;
 • kriochirurgija: navikas šalinamas naudojant skystą azotą, sukeliant šaltį;
 • lazerinė chirurgija: atliekama bazaliomos destrukcija lazeriu;
 • chirurginė ekscizija: navikas išoperuojamas, žaizda užsiuvama, esant dideliam odos defektui, atliekama plastika;
 • mikrografinė Moh‘s chirurgija: metodas pavadintas jo atradėjo dr. Frederiko Mohso vardu, dar vadinamas „mikroskopiškai kontroliuojama ekscizija“. Chirurgas pašalina dalį naviko ir operacijos metu ištiria histologiškai. Tai operacija, kurios metu itin tiksliai šalinamas naviko pažeistas audinys, pasiekiamas sluoksnis iki sveikų audinių su nuolatiniu naviko dalių morfologiniu ištyrimu;
 • spindulinis gydymas: atliekamos 25 – 40 procedūros iki kol navikas visiškai išnyksta, naudojami trumpožidininiai radioaktyvūs spinduliai.

Kaip apsisaugoti nuo bazaliomos?

GK Klinikos specialistai rekomenduoja: geriausia ir efektyviausia bazaliomos prevencija – vengti saulės spindulių ir nuolat tikrintis pas gydytojus (ypač, jei anamnezėje buvo diagnozuotas odos vėžys).

Mes rekomenduojame:

 • būkite saulėje tik trumpą laiką;
 • venkite būti saulėje karščiausiu paros metu 10 – 14 valandomis (aktyviausio saulės veikimo periodu);
 • nešiokite tinkamus drabužius, kepures;
 • naudokite apsaugines priemones nuo saulės su SPF>30 (angl. Sun Protection Factor): kremus, losjonus, nepamirškite reguliariai pasitepti odos ir atnaujinti apsaugą;
 • periodiškai tikrinkitės pas gydytoją (dermatologą, onkologą, kitos specialybės specialistą).

BCC SIAskopija

Šis tyrimas yra skirtas bazaliomos diagnostikai. Jis pateikia išsamų įtariamos bazalinių ląstelių karcinomos vaizdą labai aukštos kokybės spalvotoje SIA-nuotraukoje. Diagnoze patvirtinti naudojama vertinimo sistema, specialiai pritaikyta identifikuoti požymius, būdingus bazalinių ląstelių karcinomai pažeidimo ribose.

Reikia specialistų konsultacijos? Skambinkite į GK Kliniką tel.: (+370) 5255 33 53 ir susitarkite dėl privačios gydytojo konsultacijos.

Registruokitės konsultacijai užpildę formą.

Užpildykite registracijos formą ir mes susisieksime su jumis per 24 valandas bei suderinsime jums patogų vizito laiką.