Dermatitas ir egzema – diagnostika ir gydymas
Dermatitas ar egzema yra vienos dažniausių odos ligų. Ja serga apie 3 – 20 % visų gyventojų. Tikimybė nors kartą gyvenime susirgti dermatu yra prilyginama ~100 %.
Kokie dermatitai gydomi GK Klinikoje?
- Alerginis kontaktinis dermatitas
- Iritacinis kontaktinis dermatitas
- Fototoksinis dermatitas
- Fotoalerginis dermatitas
- Atopinis dermatitas
- Seborėjinis dermatitas
- Dishidrotinis dermatitas
- Monetinis (mikrobinis) dermatitas
- Stazinis
- Sausos odos
- Lokalus neurodermitas
Kas tai yra atopinis dermatitas (AD)?
Atopinis dermatitas, neurodermitas, atopinė egzema ar endogeninė egzema – daug vardų vienai ligai. AD yra lėtinė uždegiminė odos liga, kuriai būdinga stiprus odos niežulys, įvairūs odos bėrimai bei pažeidimai. Liga linkusi kartotis. Neretai kartu sergama ir kitomis atopinėmis ligomis, tokiomis kaip alerginis rinitas bei bronchinė astma.
Kas sukelia šią ligą?
AD išsivystymui svarbi genetinių, imuninių bei aplinkos faktorių sąveika, veikianti odos barjerinę funkciją. Pastarųjų metų tyrimai rodo, kad šios ligos atsiradime svarbūs genetiniai veiksniai. Nors tikslus paveldėjimo būdas pilnai neišaiškintas, žinoma, kad jeigu vienas iš tėvų serga ar sirgo AD, rizika vaikui susirgti šia liga yra apie 30%, o jeigu abu tėvai serga ar sirgo AD – rizika padidėja apie 70%. Maisto alergenai (pienas, kviečiai, žuvis, kiaušinio baltymas, soja), kontaktiniai alergenai (nikelis, chromas, kvapiosios medžiagos, parabenai), kontaktiniai dirgikliai (vilna, sintetika, skalbimo priemonės, cheminės medžiagos), aeroalergenai-aplinkos alergenai (namų dulkės, dulkių erkės, žiedadulkės, gyvūnų plaukai, pelėsiniai grybai), odos infekcijos (bakterijos, grybeliai, virusai) bei emocinė įtampa yra provokuojantys veiksniai, skatinantys AD išsivystymą bei ligos paūmėjimą.
Atopinio dermatito pagrindiniai požymiai
Sergančiųjų atopiniu dermatitu (AD) oda yra sausesnė nei normali oda. Svarbiausias AD simptomas yra odos niežulys ir pasikartojantys įvairūs odos bėrimai bei pažeidimai. AD klinika gyvenimo bėgyje su amžiumi keičiasi. Kūdykystėje ir mažų vaikų amžiuje būdinga ūmi eiga, bėrimai išplinta veido, galvos plaukuotoje dalyje bei tiesiamuosiuose galūnių paviršiuose. Vyresniems vaikams būdingi lėtiniai egzeminiai bėrimai veido, kaklo bei galūnių lenkiamuosiuose paviršiuose.
Ar ši liga užkrečiama?
Liga neužkrečiama, tačiau sergančiųjų psichika labai kenčia dėl odos pakitimų: daugelis pacientų vengia kontakto su kitais ir „gėdijasis“ savo ligos. Taip nukenčia gyvenimo kokybė, sutrinka mokymosi ar darbo veikla.
Kaip dermatitas gydomas GK Klinikoje?
Svarbiausia priemonė gydant AD yra odos priežiūra emoliantais. Emoliantai yra drėkinantys bei maitinantys kremai be gydomųjų medžiagų. Emoliantų pagrindinis vaidmuo atkurti pažeistą epidermio barjierinę funkciją. Svarbu emoliantus naudoti kasdien, bent du kartus dienoje, net ir ligos remisijos metu, kaip profilaktinė priemonė užkirsti kelią ligos paūmėjimui. Gydant atopinį dermatitą t.p. labai svarbu nustatyti bei pašalinti ligą skatinančius veiksnius. Paūmėjus ligai yra skiriamas kombinacinis gydymas: skiriami vietiniai ar sisteminiai antiuždegiminiai vaistai bei fototerapija (gydymas UVA/UVB 311 nm spinduliais). GK klinikoje veikia modernus FOTODERMATOLOGIJOS CENTRAS, kuriame modernia Waldmann firmos aparatūra efektyviai gydomas atopinis dermatitas.
Registruokitės konsultacijai užpildę formą.
Užpildykite registracijos formą ir mes susisieksime su jumis per 24 valandas bei suderinsime jums patogų vizito laiką.